Day 1 - 16th December 2021
9:00-9:15
Opening Ceremony
9:15-10:45
Session 1: Invited speakers and EMCR presentations
9.30-9.45
Fedor Veselov (Saint-Petersburg State University)
Image of Alexander the Great in the culture of the late Medieval Russia
9.50-10.05
Andrii Stasiuk (Vasyl Stefanyk Precarpathian National University)
Halych as religious centre form 12th to the 18th century
9:15-9:35
Jacek Kolanowski (Institute of Bioorganic Chemistry, Polish Academy of Sciences)
9:35-9:55
Aleksei Yantsevich (Institute of Bioorganic Chemistry, National Academy of Sciences of Belarus)
9:55-10:15
Anna Ajduk (University of Warsaw)
10:15-10:30
Anna Kotliarova (O.O. Bogomolets Institute of Physiology of National Academy of Sciences of Ukraine)
10:30-10:45
Olena Rogulska (Institute for Problems of Cryobiology and Cryomedicine of National Academy of Science of Ukraine)
9:15-9:35
Katharina Bogusławski (Institute of Physics, Nicolaus Copernicus University in Toruń)
9:35-9:55
Anahit Gogyan (Institute for Physical Research, National Academy of Sciences of Armenia)
Calculations of magic and zero-magic wavelengths for Ca and Hg atoms and applications in quantum optics
9:55-10:15
Giorgio Visentin (Skolkovo Institute of Science and Technology)
9:15-9:35
Samir Mustapha (American University of Beirut)
Rocks have feelings
9:35-9:55
Alex Trukhanov (Research Centre, National Academy of Sciences of Belarus)
Scientific and Practical Materials
9:55-10:15
Krzysztof Fic (Poznań University of Technology)
10:15-10:30
Paweł Malinowski (Szewalski Institute of Fluid-Flow Machinery, Polish Academy of Sciences)
11:00-13:00
Session 2: Flash Presentations
10.30-10.35
Roman Ivashko
The early history of the Latin Archdiocese-Metropolitanate of Lviv: Controversy and Challenges.
10.40-10.45
Oles` Ocheretianyi
How a historical myth becomes a scientific fact
10.50-10.55
Ksenia Liubaya
Heritage of the noble family of Zavishy and problems connected with it
11.00-11.05
Olha Honcharova
Everyday life of the Polish nobility of the Kiev province (1863 – 1917)
11.10-11.05
Darya Pyzh
National minorities in The Byelorussian Soviet Socialist Republic
11.10-11.15
Myroslava Zabotnova
The process of figuring out the communicative functions in short multimodal texts which are spread throughout the Internet
11.20-12.25
Arkadiusz Siwko
Polish-Rus borderlands
11.30-11.35
Kinga Wygnaniec
Do the plants speak? A question of possibilities to study human-nature relationship
11.40-11.45
Anna Skiba
Mental health, and sociology of the internet
11.50-11.55
Anastasiia Kulish
Speech personality in modern English film discourse
12.00-12.05
Juliusz Galiński
Relations between human and non-human animals
11:00
Natalia Siwecka
Medical University of Łódź
11:08
Iryna Horak
Palladin Institute of Biochemistry of NAS of Ukraine
11:15
Beata Filipek
Medical University of Łódź
11:23
Karina Hrebenyuk
State Biotechnological University, Ukraine
11:30
Aleksandra Bigos
Institute of Bioorganic Chemistry, Polish Academy of Sciences
11:38
Kateryna Kovtuniak
South Ukrainian National Pedagogical University named after K.D. Ushynsky
11:45
Halyna Klymets
Institute of Animal Biology NAAS, Lviv
11:53
Masroor Khan
Institute of Bioorganic Chemistry, Polish Academy of Sciences
12:00
Alexander Pyshko
National Academy of Sciences of Belarus for Bioresources
12:08
Viktoriya Golovenchik
National Academy of sciences of Belarus
12:23
Iryna Miedviedieva
Institute of Ecology of the Carpathians of the National Academy of sciences of Ukraine
12:30
Edyta Mazur
W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences
12:38
Oleksandra Hubenia
Institute for Problems of Cryobiology and Cryomedicine of the National Academy of Sciences of Ukraine
11:00
Tecmer Paweł (NCU in Toruń)
11:10
Panezai Spozmai (Nicolaus Copernicus University Torun)
11:20
Di Marco Igor (Asia Pacific Center for Theoretical Physics)
11:40
Jahani Seyedehdelaram (Ph.D student in Nicolaus Copernicus)
11:50
CHAKRABORTY RAHUL (Nicolaus Copernicus University)
12:00
Nowak Artur (Nicolaus Copernicus University)
12:10
Brumboiu Iulia Emilia (Pohang University of Science and Technology)
11:00-11:20 Andrei Ivanets
11:20-11:35 Farah Mneimneh
11:35-11:50 Tudor Braniste
11:50-12:05 Mohammad Ali Fakih
12:05-12:15 Marta Stempniak
12:15-12:25 Mikołaj Rygałło
12:25-12:35 Marceli Kieruzalski
12:35-12:45 Bartosz Sobik
13:00-13:30
Lunch Break
13:30-14:30
Session 3: Networking session
Day 2 - 17th December 2021
9:00-10:30
Funding and career opportunities session
9:00-9:10
Introduction
9:10-9:30
10:10-10:30
10:30-10:40
Break
10:40-11:00
11:00-11:20
11:50-12:10
12:10-12:30
Prizes