Skip to content

Europejska Noc Naukowców w Olsztynie z udziałem AMU

  • News

Europejska Noc Naukowców w Olsztynie jest okazją dla społeczności lokalnej do odwiedzenia niedostępnych na co dzień laboratoriów i wzięcia udziału w popularno-naukowych pokazach, eksperymentach i innych atrakcjach, które pozwolą lepiej zrozumieć jakie znaczenie mają osiągnięcia nauki w codziennym życiu, a także jak fascynująca może być praca badacza.
W przygotowanie stanowisk Akademii Młodych Uczonych zaangażowało się troje członków AMU, którzy przygotowali trzy niezależne pokazy. Ich zakres obejmował:
Nauki biologiczne: prof. Monika Kaczmarek pt. „DNA – dlaczego każdy z nas jest wyjątkowy?”
DNA posiada unikalną dla każdego organizmu żywego sekwencję, o której decyduje sposób ułożenia zasad azotowych (A, G, C i T), tworzących kod genetyczny. W ramach warsztatów uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób ułożenie zasad azotowych odpowiada za nasz wygląd i sposób funkcjonowania. Postaramy się również odpowiedzieć na pytanie jak to się dzieje, że informacja zapisana w DNA jest podobna między różnymi nawet bardzo odległymi gatunkami. Czy jesteśmy bardziej podobni do szympansa czy banana? Przeprowadzony zostanie szereg zajęć interaktywnych mających na celu zapoznanie uczestników z budową DNA, podobieństwem międzygatunkowym. Wiedzę zdobytą na temat dziedziczenia cech sprawdzimy grając w BINGO. Będzie również można wykonać “genetyczną biżuterię” izolując i zamykając nici własnego, unikalnego DNA w przejrzystym wisiorku.
Nauki techniczne: prof. Magdalena Rucka Konstrugetti – konstrukcje mostowe z makaronu
Konstrukcje mostowe towarzyszą człowiekowi od najdawniejszych czasów. Na przestrzeni wieków, rozwój cywilizacyjny umożliwiał wznoszenie coraz bardziej zaawansowanych technologicznie, nowoczesnych budowli. Spotkanie składało się z dwóch części – wykładowej oraz warsztatowej. Podczas wykładu Uczestnicy zapoznali się z krótką historią mostów. Zaprezentowane zostały różnorodne rozwiązania konstrukcyjne, w tym również te nietypowe. Zakończeniem tej części był krótki quiz z nagrodami. Podczas warsztatów uczestnicy mieli możliwość wykonania własnych modeli przy użyciu makaronu i kleju.
Nauki społeczne: prof. Michał Wierzchoń „Skąd wiem, że ja to ja? Kilka słów o świadomości cielesnej”
W ramach wykładów zaprezentowane zostały podstawowe informacje o współczesnych badaniach poświęconych tematyce ‘ja’ i ‘samoświadomości’ z perspektywy neuropsychologii i psychologii poznawczej. Zaprezentowane zostały metody badawcze pozwalające zmieniać odczucie swojego ciała, zakłócając zarówno poczucie przynależności części ciała (np. poczucie, że ręka jest moja) jak i całego ciała. Na przykładzie iluzji ‘gumowej ręki’ omówiono konsekwencje uzyskiwanych w takich badaniach wyników dla naszych założeń na temat ‘ja. Uczestnicy zastawiali się , czy nasze ‘ja’ jest rzeczywiście tak niezmienne, jak nam się wydaje.

link do strony Europejskiej Nocy Naukowców