Skocz do treści

Wybory członków AMU w 2016 r.

W związku z podjęciem przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk uchwały w sprawie ustalenia liczby wybieranych członków Akademii Młodych Uczonych (AMU) w podziale na poszczególne wydziały PAN Kapituła ds. AMU ogłosiła nabór kandydatów na członków Akademii.

Członkiem Akademii Młodych Uczonych może zostać osoba, która nie przekroczyła 38 roku życia i legitymuje się co najmniej stopniem naukowym doktora. Kandydatury na członków Akademii Młodych Uczonych może zgłosić: trzech członków Polskiej Akademii Nauk, rada naukowa instytutu posiadającego prawo nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego, rada wydziału uczelni posiadającego prawo nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego lub pięć osób, które wyróżniają się szczególnym dorobkiem naukowym i autorytetem w środowisku naukowym oraz reprezentują różne ośrodki naukowe.

Ogłoszenie o wyborach znajduje się na stronie internetowej Polskiej Akademii Nauk.

Zgłoszenia kandydatów adresowane do Prezesa Polskiej Akademii Nauk należy przekazać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 16 września 2016 r., na adres: 00-901 Warszawa, Pl. Defilad 1, Pałac Kultury i Nauki.

 

Mariusz Piskuła, Przewodniczący Kapituły ds. Akademii Młodych Uczonych

Ogłaszając nabór członków Akademii Młodych Uczonych mamy nadzieję, że wśród zgłoszonych kandydatów odnajdziemy tych, którzy potraktują obecność w korporacji Polskiej Akademii Nauk nie tylko jako wyróżnienie, lecz także aktywnie włączą się w jej działalność. Jak pokazują doświadczenia ostatnich ponad czterech lat dla młodych naukowców jest to dobry okres na podejmowanie nowych – również pozanaukowych wyzwań, a Akademia Młodych Uczonych umożliwia spełnianie własnych ambicji. Nie ukrywam, że bycie aktywnym członkiem AMU wymaga poświęcenia czasu, zaangażowania oraz samozaparcia. Jednak – co pokazuje przykład członków wybranych w 2010 i 2011 roku – przynosi wiele satysfakcji i ciekawych kontaktów nie tylko w swoim środowisku naukowym i może stać się przedbiegiem do wyboru na członka PAN.

 

Dr hab. Jakub Fichna, Przewodniczący Akademii Młodych Uczonych

Członkostwo w Akademii Młodych Uczonych to wielkie wyróżnienie. W mojej opinii z członkostwem tym wiążą się zarówno prawa, jak i obowiązki. Udział w przedsięwzięciach Akademii – zarówno Polskiej Akademii Nauk, jak i Akademii Młodych Uczonych otwiera przed młodymi uczonymi zupełnie nowe perspektywy. Akademia Młodych Uczonych, działająca od 4 lat zdążyła już zaistnieć w świadomości środowiska naukowego w Polsce: zabieraliśmy głos w sprawach ważnych dla kształtowania systemu nauki, nasi przedstawiciele brali udział w pracach ważnych gremiów opiniodawczych, m.in. w Komitecie Polityki Naukowej, przygotowaliśmy ekspertyzę dotyczącą mobilności polskich naukowców i dyskutowaliśmy różne aspekty kreowania kariery naukowej, szykujemy już drugą międzynarodową konferencję „Polish Scientific Networks” i drugą szkołę letnią „Kuźnia Młodych Talentów”… Włączamy się także w inicjatywy popularyzujące naukę.

Tak duża liczba przedsięwzięć wymaga sporego zaangażowania. Sądzę, że wszyscy członkowie AMU zadawali sobie pytanie „czy dam radę wziąć na siebie kolejne obowiązki w projektach Akademii?”. Sam wielokrotnie musiałem na nie odpowiadać i nie zawsze było mi łatwo. Teraz – dwa lata po pierwszym Pikniku Naukowym, na którym Akademia Młodych Uczonych miała swoje stanowisko i organizacją którego kierowałem wiem, że było warto poświęcać czas na projekty AMU. Nie tylko ja sam zyskałem doświadczenia i kontakty, lecz także moi współpracownicy z Zakładu Biochemii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi mieli okazję do podejmowania nowych rodzajów działalności i wyzwań.

 

Dr hab. Konrad Osajda, Przewodniczący-elekt Akademii Młodych Uczonych

Członkowie Akademii Młodych Uczonych mają wiele możliwości podjęcia aktywności, które otwiera przed nimi bycie w korporacji PAN. Tylko od decyzji konkretnych młodych naukowców zależy, w jaki sposób chcą z nich skorzystać. Zaproszenia do uczestniczenia w Zgromadzeniu Ogólnym Akademii i posiedzeniach plenarnych Wydziałów dają możliwość osobistego poznania wybitnych polskich naukowców będących członkami PAN oraz włączenia się w podejmowane przez nich działania, a także zaproszenia ich do własnych inicjatyw.

Członkowie Akademii mogą ponadto włączyć się w pracę komitetów naukowych i problemowych PAN. Dla wielu z nas jest to okazja to zbudowania swojej rozpoznawalności w środowisku naukowym oraz nawiązania współpracy naukowej także poza strukturami komitetowymi.

Dla mnie osobiście o znaczeniu AMU dla PAN świadczy również powołanie mnie do Zespołu Doradczego Prezesa PAN ds. przygotowania zmian w najważniejszym dla istnienia i działania PAN akcie prawnym – ustawie o PAN.